Z pomocą przyjacielowi
Kiedy nasz wesoły, czworonożny przyjaciel pies staje się drapiącym się, zdenerwowanym zwierzakiem możemy słusznie przypuszczać, że po jego skórze beztrosko biegają pchły, żywiąc się jego krwią i sprawiając mu niemałe cierpienie. Uciążliwy, bardzo silny świąd, ryzyko powstawania wielu chorób, np. zapalenia skóry – temu wszystkiemu możemy zapobiegać, posługując się sposobami typowo medycznymi lub stawiając na domowe sposoby… i to właśnie o nich dziś mowa.
Domowe sposoby na pchły u psa
Czym jest pchła chyba nie trzeba mówić, jednak warto wspomnieć, że posiada ona wyjątkową umiejętność szybkiego rozmnażania się. Samica w ciągu 100 dni składa 25-30 jaj DZIENNIE. Jaja składane są oczywiście na skórze – w tym przypadku – psa. Jaja pcheł mogą być niestety przeniesione przez naszego pupila na inne przedmioty, co sprawia, że bardzo ciężko jest pozbyć się pasożytów i wymaga to sporego wysiłku.
Jednak musimy to zrobić, ponieważ po pierwsze – liczy się zdrowie naszego psa, a ono może być niestety w tarapatach. Intensywne drapanie może też sprawić, że nasze zwierzę wyłysieje, a na jego skórze pojawią się rany, a od ran do zakażenia bakteryjnego już krótka droga.
W celu pozbycia się pasożytów zacznijmy od sprzątania. Koc, na którym leży pies, jego posłanie należy wyprać i to w wysokiej temperaturze. Również do posprzątania mieszkania powinniśmy się bardziej, niż zwykle przyłożyć – dokładnie poodkurzać, nie zapominać o wyrzuceniu worka poza okolice domu.
Typowo domowym sposobem na pchły jest spryskiwanie wykąpanego psa roztworem wody z octem w proporcjach „1 szklanka octu na 4 litry wody”. Jest to metoda bardzo bezpieczna dla pupila, nie wywołuje podrażnień, alergii, a jednocześnie sprawia, że pchły na sierści umierają, kolejne zostaną odstraszane zapachem. Jest to sposób, który doskonale wspomoże inne – takie jak: specjalne obroże przeciw pasożytom, preparaty owadobójcze, wyczesywanie psa, kąpiele. Może zaopatrzyć się w gęsty grzebień, przeznaczony do wyczesywania psów – to dobra metoda na pozbycie się pcheł, poprzez ich usunięcie ze skóry psa.