Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 13, 2017 in Z innej beczki |

Jakie parametry wody należy kontrolować w akwarium?

Zbudowanie akwarium, wprowadzenie do niego roślin i zwierząt to jeszcze nie wszystko. Następnie należy nieustannie dbać o nie – karmiąc ryby, dbając o czystość oraz kontrolując regularnie wszystkie parametry. Jakie testy do akwarium powinno się wykonywać

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Przede wszystkim należy kontrolować zawartość substancji niebezpiecznych dla życia zwierząt, czyli w szczególności amoniaku i azotynów. Są one szczególnie toksyczne, więc ich ilość powinna być przedmiotem nieustannej kontroli.

Ponadto powinno się również sprawdzać NO3 i PO4, czyli azotany i fosforany są konieczne dla zachowania rozwoju roślin, równocześnie będą neutralne dla ryb. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ich zawartość spowoduje znaczący rozrost glonów, które mogą zdominować pozostałe rośliny.

Oprócz wcześniej wymienionych powinno się również sprawdzać CO2, czyli dwutlenek węgla. Jego zbyt duża wartość może świadczyć, że w akwarium jest stanowczo za mało ryb w stosunku do roślin.

Parametry wody wiele mówią o ogólnej kondycji zbiornika i pozwalają mieć pod kontrolą wszystkie zachodzące w nim procesy.